Grafika

Grafiką nazywamy techniki polegające na przenoszeniu, a potem utrwalaniu rysunku na danej powierzchni (np. z metalu, drewna, kamienia) w celu jego wielokrotnego powielenia.

Moje prace powstają głównie w technikach trawionych. Rysunek jest utrwalany poprzez wytrawienie metalowej płyty w specjalnym roztworze. Najczęściej stosuję dwie techniki: akwafortę, która daje linię, i akwatintę, która daje plamę, ton.

Akwaforta: pochodzi od łac. acqua fortis, co w grafice oznacza kwas azotowy używany do trawienia. Rozwtór trawi linie wykonane igłą na metalowej płycie, tworząc wgłębienia. Tak powstaje rysunek.

Akwatinta: pochodząca od akwaforty technika polegająca na trawieniu metalowej płyty pokrytej sproszkowanym pyłem kalafonii (składnik żywicy). W ten sposób uzyskuje się efekty tonalne.

Pochodnymi akwaforty są również: odprysk i miękki werniks. Łączenie rożnych technik daje nieograniczone możliwości i pozwala stworzyć grafikę o dużym bogactwie wyrazu.

Zajmuję się również monotypią, którą uważa się za technikę z pogranicza grafiki i malarstwa. W monotypii – inaczej niż w technikach trawionych – uzyskuje się tylko jeden egzemplarz. Powstaje on poprzez odbicie na papierze malarskiej kompozycji stworzonej na odpowiednim podłożu (szkło, metal, pleksi). Kompozycja ta nie jest utrwalona na matrycy, więc odbitka jest unikatowa.